Środki czyszczące – naturalne czy tradycyjne?

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


W ostatnich latach modne stało się ekologiczne sprzątanie, czyli wykorzystanie naturalnych środków czyszczących, które można przygotować również samodzielnie w domu. Czy jednak całkowita rezygnacja z tradycyjnych środków jest dobrym rozwiązaniem?
Do sprzątania wykorzystujemy różnego rodzaju środki – płyny do mycia podłóg, środki przeznaczone do czyszczenia łazienek i kuchni, mleczka czyszczące, preparaty do usuwania kamienia, a to tylko kilka z nich, ponieważ sklepowe półki aż uginają się od chemii.
Alternatywnym rozwiązaniem jest zastosowanie środków czyszczących naturalnych, które bazują na ogólnodostępnych w sprzedaży substancjach i można wykorzystać je na wiele sposobów. Zainteresowanie takimi ekologicznymi środkami jest coraz większe i to nie tylko ze względu na fakt, że są bardziej przyjazne dla środowisk, ale również są tańsze i bardziej uniwersalne, ponieważ zamiast kilku środków można wykorzystać tylko jeden ich rodzaj.
Czy ekologiczne środki wystarczą?
Do naturalnego mycia podłóg, łazienek, kuchni czy nawet czyszczenia pralek i kuchenek stosuje się przede wszystkim ocet oraz kwasek cytrynowy. Te środki czyszczące dobrze radzą sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami, także trudnymi, na przykład z kamienia czy przypaleniami, ale mają też swoje minusy.
Przede wszystkim problemem jest zapach – ocet, którym umyje się szyby czy podłogę nie pachnie zbyt przyjemnie. Również środki naturalne przygotowywane w domu nie zapewniają optymalnej ochrony każdej nawierzchni, na przykład nie zaleca się ich stosowania na drewno czy kamień naturalny, na przykład marmur, ponieważ mogą przyczyniać się do ich zniszczenia. Również nie nadają się one do zabijania bakterii i innych drobnoustrojów.
Gdy jednak bardzo zależy ci na tym, aby sprzątać swój dom ekologicznie, możesz wybrać wobec tego profesjonalne, naturalne środki czystości, które są komponowane tak, aby jednocześnie nie powodować obciążenia dla środowiska naturalnego, a przy tym również zapewnić najwyższą skuteczność działania. Niestety, środki tego rodzaju są często kilkukrotnie droższe od tradycyjnych.


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy