Nawierzchnie kortów tenisowych – podstawowe rodzaje

Dodano: 2016-06-13 Przez: admin


 
W tenisie wykorzystuje się trzy główne rodzaje nawierzchni kortów. Jeżeli chcesz zdecydować się na tego rodzaju inwestycję, warto poznać różnice pomiędzy nimi, ponieważ dotyczy ona nie tylko kosztów wykonania.
 
Każda nawierzchnia kortu tenisowego pozwala na nieco inną grę – różnią się pomiędzy sobą szybkością i odbiciem piłki, dlatego też w celu osiągnięcia odpowiednich parametrów tego rodzaju wybiera się również określone typy kortów.
 
Korty z mączki ceglanej, korty ceglane
To popularny rodzaj kortów, do których wykorzystuje się czerwoną mączkę ceglaną, a także mączkę zieloną. Mączka czerwona stosowana jest głównie podczas turniejów w Europie oraz Ameryce Łacińskiej, między innymi podczas French Open, z kolei mączka zielona w Stanach Zjednoczonych.
 
Na kortach wyłożonych mączką ceglaną piłki odbijają się wyżej, ale z mniejsza prędkością. Taka budowa kortu tenisowego powoduje, że nawierzchnia ma większe tarcie i jest szorstka. Warto również wskazać, że dzięki ich naturalnej amortyzacji i zapobieganiu poślizgów korty te są bezpieczniejsze, dlatego też kontuzje zdarzają się na nich rzadziej niż na innych kortach tenisowych.
 
Minusem kortów z mączki ceglanej jest z kolei konieczność stałego prowadzenia prac konserwacyjnych i przygotowywania kortu przed kolejnymi rozgrywkami. Mączka jest też łatwa w roznoszeniu i brudzi otoczenie.
 
Korty tenisowe twarde, korty akrylowe
Najczęściej stosowanym rodzajem nawierzchni twardej jest kort akrylowy, rzadziej spotyka się korty asfaltowe i betonowe. Korty twarde akrylowe stosowane są między innymi podczas rozgrywek Australian Open czy US Open.
 
Ze względu na swoją konstrukcję wyróżniają się średnio wysokim odskokiem piłki i jej większą szybkością.
 
Korty ze sztuczną trawą
Spotykane coraz częściej ze względu na ich trwałość oraz ograniczenie prac konserwacyjnych. W porównaniu do naturalnej trawy nie wymagają one stałego nawadniania, wyrównywania, a także innych prac, by utrzymać właściwą odporność trawy na zużycie.
 
Korty ze sztuczną trawą charakteryzują się również niskim poziomem kontuzji graczy, a także pozwalają na wślizgi graczy. Nie powodują również zabrudzenia otoczenia.
 
 
 


Dodaj komentarz

Komentarze

Brak komentarzy